تبلیغات
نماز مشعل راه سعادت - دانلود مقاله نقش خانواده در گرایش کودکان و نوجوانان به نماز
دعای فرج

دانلود مقاله نقش خانواده در گرایش کودکان و نوجوانان به نماز


مقاله نقش خانواده در گرایش کودکان و نوجوانان به نماز

مقدمه

با توجه به ارزش و قداست خانواده در مییابیم که: خانه، اولین مدرسۀ تربیت اخلاقی و دینی است و کودك  به تدریج بر اساس مشاهدات روزمره، پایههای اخلاقی خود را پیریزی میکند. در محیط خانه کودك تعالیم  خوب و بد را فراگرفته و زیربنای اخلاقی او شکل میگیرد. کودك مثال نهال تازهای است که هر طور او را  پرورش دهیم، رشد میکند و نیز آنچه را که بطور منظم در محیط خانه میبیند، نسبت به آن انس پیدا  میکند. مشاهده آداب دینی و عبادات مذهبی بویژه نماز که در شبانهروز بطور منظم از طرف بزرگترها در  محیط خانه رخ میدهد، در ذهن و روان کودك نقش میبندد.

با توجه به حس تقلیــد کودك، مشاهده میشود که او با شروع سال دوم زندگی، از حرکــات والدین  تقلیــد میکند. اگر انجـام این حرکات با نوازش و تشویق والدین همراه باشد، بر رغبت کودکان میافزاید.  وقتی مادر چادر نماز بر سر میگذارد و به نماز میایستد، دختر4 ساله دوان دوان به سراغ چادر یا روســـری  خود رفته و آن را بر سر میکشد و مانند مادرش به رکوع و سجود میرود.

اگر مادر پس از اتمام نماز یک شکلات یا هدیه به کودك دهد، سبب تقویت روحیه نماز خواندن در کودك  میشود. وقتی کودك بزرگتر میشود، از رفتن به کلاسهای مذهبیای که بصورت قصه و زبان ساده دین را توضیح دهد، استقبال میکند. بنابراین به والدین توصیه میشود زندگی انبیاء و داستانهایی در مورد نماز را  برای کودك خود بازگو کنند...

شما والدین ومربیان تربیتی عزیز می توانید هم اکنون این مقاله را به صورت کامل از طریق لینک زیر دانلود بفرمایید


  دانلود مقاله

  حجم مقاله : 217 کیلوبایت  

   پسورد فایل : ذکر یک صلوات


برچسب ها: مقاله، دانلود مقاله، مقاله درباره نماز، تشویق کودکان به نماز،
[ پنجشنبه 15 فروردین 1392 ] [ 11:09 ب.ظ ] [ مهدی شیرالی ]