تبلیغات
نماز مشعل راه سعادت - آموزش صحیح خواندن قرآن به کودکان

نماز مشعل راه سعادت
 


ابتدا ذکر این نکته الزامی است که آموزش و یاد دادن قرآن به کودکان یکی از حقوق مسلّم فرزندان است که متوجه والدین به خصوص پدران است. برای پی بردن به این حق و اهمیت آن ابتدا به چند حدیث از پیامبر اکرم (ص) در این مورد اشاره می کنیم :

 - حق فرزند بر پدر آن است که به او قرآن بیاموزد. این عمل، پاداش فراوانی است.

 - هیچ مردی فرزند خود را قرآن نیاموزد مگر این که خداوند پدر و مادر کودک را در روز قیامت  تاج پادشاهی عطا کند و دو لباس بهشتی به آنان بپوشاند که هرگز مردم مانند آن را ندیده باشند

 - فرزندانتان را بر سه ویژگی تربیت کنید: محبت پیامبرتان، محبت اهل بیت و قرآن

برای این که فرزندتان با قرآن آشنا شود می توانید از روش های زیر استفاده کنید :

1. از شیوه همانند سازی استفاده کنید، یعنی در عمل به قرآن اهمیت قائل شوید و تلاوت قرآن را در برنامه خود قرار دهید و با آهنگ آن را بخوانید. اگر ممکن است از طریق رادیو قرآن، آهنگ دلنشین و جذاب قرآن را در منزل طنین اندازید تا گوش فرزندتان با آهنگ قران انس پیدا کند و فضای خانه از بوی عطر قرآن، معطر گردد.

2. نوارهای ترتیل و تکرار آیات قران و برنامه صبا را که به صورت سی دی ارائه است، تهیه نمایید.

3. ایشان را پس از رسیدن به سنین بالاتر به مراکز آموزش قرآن مانند دارالقرآن و دارالتحفیظ و غیره معرفی نمایید تا با روش صحیح و منطقی فرزندتان را تعلیم دهند.

4. در مراحل مختلف از تشویق دریغ نورزید.

5.کتابهایی را که در رابطه با روش آموزش قرآن و حفظ آن چاپ شده مطالعه فرمایید مانند کتاب جرعه ملکوت،  ـ حفظ قرآن در پنج مرحله

 

اما در مورد آموزش قرآن به خردسالان به نکات ذیل باید توجه شود :

زمان شروع آموزش: معمولا از 4 سالگی به بعد کودکان آماده برای یادگیری هستند.

نحوه آموزش:بیش از 90% یادگیری کودکان از طریق دیدن حاصل می شود که در نحوه آموزش باید لحاظ شود.

قدم اول در آموزش قرآن، یاد دادن روخوانی قرآن است که اگر در کلاسهای آموزشی همراه با ابزارهای آموزشی مناسب باشد بهتر است (مراکزی مانند جامعه القرآن و مکتب القرآن در این زمینه تجربه های خوبی دارند)

حفظ قرآن بصورت ترتیبی به همه توصیه نمی شود با وجود اینکه حفظ قرآن مطلوب است و ادله اربعه آن را تایید و تشویق می کند اما چون توان افراد و حافظه ها متفاوت است، باید بر اساس توانایی و استعداد فرد باشد یعنی کسانی که حافظه خوبی دارند کل قرآن یا نصف یا ثلث را حفظ کنند و کسانی که توانایی حفظ ترتیبی را ندارند به صورت موضوعی حفظ کنند و از برکت انس با کلام وحی محروم نباشند . (زمان مناسب برای حفظ با توجه به پسر یا دختر بودن و همچنین بیش فعال بودن یا نبودن و ... تفاوت می کند).اما حفظ سوره های کوچک و آیات موضوعی خوب است.

 

قصه گویی

آموزش قران به کودکان باید در قالب فعالیت های مورد علاقه آنان صورت گیرد. این یکی از اصول آموزش قران در دوران کودکی است.  یکی از این قالب ها داستان است. کودکان از قالب داستان به خصوص اگر شخصیت داستان یک کودک هم سن و سال خودشان یا اشیاء و حیوانات باشد. بسیار لذت می برند و این لذت باعث ماندگاری آموزه های قرانی مورد نظر در جان کودک خواهد شد. کودکان از نصیحت شنیدن روی گردانند. لذا آموزش به شکل غیر مستقیم و در قالب هایی مثل شعر و داستان و .... برای آن جالب تر و کار آمد تر است

.

منبع : كانون گفتگوی قرآنی

برچسب ها: قرآن خواندن صحیح قرآن، آموزش قرآن، یاد دادن قرآن به کودکان،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 3 فروردین 1392 توسط رائین یوسفی
تمامی حقوق مطالب برای نماز مشعل راه سعادت محفوظ می باشد