تبلیغات
نماز مشعل راه سعادت - اقسام نماز

نماز مشعل راه سعادت
 


اقسام نماز

نمازها را به دوسته تقسیم بندی کرده اند :

1.نماز های واجب

نماز های واجب خود به6گروه تقسیم بندی شده اند:

الف) نماز یومیه: نمازهای یومیه در طول روز 5 بار خوانده می شود.این نمازها عبارتند از نماز صبح( دو رکعت) نماز ظهر و عصر(هر کدام چهار رکت) نماز مغرب( سه رکعت) نماز عشاء( چهار رکعت) می باشند.

ب)  نماز آیات:  این نماز به واسطه چهارچیز بر مسلمان واجب می شود

1- کسوف     2- خسوف          3- زلزله

4- رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ و مانند اینها در صورتی که بیشتر مردم بترسند.

نماز آیات 2رکعت است. هررکعت آن 5 رکوع دارد و قبل از هر رکوع حمد و سوره خوانده می شود. نمازگزار بعد از نیت، تکبیر می گوید و یک حمد و یک سوره می خواند و به رکوع می رود و پس از رکوع دوباره یک حمد و یک سوره می خواند تا پنج مرتبه و در رکعت دوم نیز به همانگونه اقامه می شود و پس از رکوع آخر قنوت خوانده شود و تشهد و سلام می دهد

ج)  نماز میت : وقتی مسلمانی از دنیا می‌رود، پس از غسل دادن وکفن کردن، باید بر جنازه او نماز خواند. این نماز را که در آن رکوع و سجود و تشهد و سلام لازم نیست و وضو و غسل و تیمم داشتن هم شرط نیست و پاک بودن بدن نمازگزار هم لازم نمی‌باشد، نماز میت گویند. این نماز پنج تکبیر دارد و پس از هر تکبیر دعایی خوانده می‌شود و در جماعت هم لازم است توسط همه خوانده شود.

د) نماز طواف خانه خدا : یکی از واجبات عمره تمتع نمازی دو رکعتی است. این نماز بعد از پایان طواف ، مانند نماز صبح بجا آورده می شود. می توان ایم نماز را به صورت جماعت هم تلاوت نمود.

ه)  نماز قضای پدر و مادر که بر پسر بزرگ تر واجب است: برخی فقها دلیل واجب بودن این امر را بر پسر بزرگتر به علت امتیازاتی می دانند که پسر بزگتر می تواند از پدر مرحومش به ارث ببرد مانند وسائل شخصی وی و ...

و) نمازی که به واسطه اجازه یا نذر و قسم و عهد واجب می شود.

2.نمازهای مستحبی :

نمازهای مستحبی نمازهایی هستند که مسلمانان برای کسب ثواب بیشتر و نزدیک تر شدن به خداوند و دوری از شیطان بجا می آورند. نمازهای مستحبی به صورت دورکعت، دورکعت خوانده می شوند.برخی از این نماز ها عبارتند از:

 

الف) نماز جمعه : اقامه نماز جمعه یک فریضه عبادی و سیاسی است و یک سلسله ضوابط و تشریفات در انجام این نماز وجود دارد که نشانه اهمیت آن می باشد. اینک به چند نمونه از این آداب اشاره می کنیم:

1.نماز جمعه دو خطبه دارد که امام جمعه آن را ایراد می کند و از اجزاء نماز به شمار می آید.

2.نماز جمعه باید به جماعت برگزار شود و انجام آن به صورت فرادا صحیح نیست.

3.حداقل کسانی که باید جماعت جمعه را تشکیل دهند، با احتساب امام جمعه پنج نفر می باشدند و کمتر از این تعداد ، نماز جمعه برپا نمی شود.

4.تا شعاع یک فرسنگی نماز جمعه، نباید نماز دیگری اقامه شود.

نکته مهم درباره این نماز این است که اکثر فقها اقامه این نماز را واجب تخییری دانسته اند. یعنی اینکه مکلّف در روز جمعه مخیّر است که نماز جمعه را بخواند در صورتى که شرائطش موجود باشد. ولی به هنگام تشکیل حکومت اسلامی، احتیاط در خواندن نماز جمعه است.

ب) نماز های ایام هفته : نماز شنبه چهار رکعت است. سید بن طاووس از امام حسن عسکر روایت کرده است که ایشان فرمودند هرکس نماز روز شنبه را همراه با آیت الکرسی بخواند خداوند او را به درجه شهدا می رساند.نماز روز یکشنبه چهار رکعت است. همچنین امام حسن عسکری(ع) می فرمایند هرکس در این نماز بعد از حمد سوره تبارک الذی بیده الملک را بخواند حق تعالی او را در هرجای بهشت که خواست مکان دهد.نماز روز دوشنبه که ایشان در جای دیگری فرموده اند هرکس در این روز 10 رکعت نماز بجای آورد، خداوند تا قیامت بر او نوری قرار خواهد داد که جمیع اهل زمین بر او غبطه بخورند.نماز روز سشنبه که 6 رکعت است.نماز روز چهارشنبه  که ایشان در این مورد می فرمایند هرکس در این روز 4رکعت نماز بجای آورد و بعد از حمد در هررکعت یک بار توحید و سوره قدر را بخواند خداوند توبه او را از هرگناهی که کرده باشد قبول نماید.نماز روز پنج شنبه که از آن حضرت روایت است هرمس در این روز 10 رکعت نماز گزارد و در هر رکعت سوره توحید را ده مرتبه بخواند هرحاجتی که داشته باشد برآورده خواهد شد.

ج) نماز تحیت (سلام) مسجد تحیت به معنای سلام است و نماز تحیت مسجد نمازی دورکعتی است که هنگام ورود به مسجد و به قصد تحیت و احترام مسجد خوانده می شود.

د) نماز زیارت معصومین: نماز زیارت معصومین، به نمازهای مستحبی گفته می شود که به نیت زیارت معصومین خوانده می شود و هر کدام آداب خاص خود را دارد.

ه ) نماز غفیله نماز غفیله از دیگر نمازهای مستحبی است که بین نماز مغرب و عشاء خوانده می شود. فرصت خواندن این نماز، از نماز مغرب تا زمانی است که سرخی مغرب از بین برود. این نماز دو رکعتی می باشد و دستور مخصوص خود را دارد.

و) نمازهای نافله :  از نمازهای مستحبی هستند که به آن ها نوافل هم گفته می شود. از مهمترین نمازهای مستحبی، نافله های شبانه‌روزی هستند که به آن‌ها نوافل یومیه می‌گویند، نافله صبح (دو رکعت)، نافله ظهر (هشت رکعت)، نافله عصر (هشت رکعت)، نافله مغرب (چهار رکعت)، نافله عشاء (دو رکعت) و نافله شب (یازده رکعت). از آنجایی که دو رکعت نافله عشاء، یک رکعت محسوب می شود در مجموع نافله های شبانه روزی ۳۴ رکعت می شوند. در روزهای جمعه چهار رکعت به نافله های ظهر و عصر اضافه می شود و در جمع ۳۸ رکعت می شود. نافله های شبانه روزی به صورت نمازهای دورکعتی خوانده می شوند

ز ) نماز عید فطر و قربان : دو رکعت است. اقامه آن همانند نماز صبح است با این تفاوت که به جای سوره توحید در رکعت اول و دوم مستحب است به ترتیب سوره‌های اعلا و سوره الشمس خوانده شود به علاوه رکعت اول ۵ و رکعت دوم ۴ قنوت دارد.

نمازهای مستحبی دیگری نیز وجود دارد مانند نماز طلب باران و ...

_________________________________________

منابع :

1.کتاب نماز پاکی جسم و جان، تألیف مهدی مستقیمی

2.کتاب پرتویی از اسرار نماز، تألیف محسن قرائتی

3. توضیح المسائل، تألیف امام خمینی (ره)

برچسب ها: اقسام نماز، انواع نمازها، نمازهای مستحبی، نمازهای واجب، نماز یومیه نماز آیات نماز شب نماز غفیله نماز میت نماز طواف خانه خدا نماز جمعه،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 30 فروردین 1392 توسط رائین یوسفی
تمامی حقوق مطالب برای نماز مشعل راه سعادت محفوظ می باشد