تبلیغات
نماز مشعل راه سعادت - سیمای نماز

نماز مشعل راه سعادت
 


سیمای نماز

نماز برنامه هر صبح و شام است، پس آغاز و انجام هرروزت با یاد خدا و برای خداست. نماز در سفر و یا وطن، در زمین و یا هوا در فقیر یا غنی، رمز آن است که تو در هرکجا که هستی و هرکه هستی باید مطیع او باشی نه غیر او. نماز ایدئولوژی عملی مسلمان است که در آن عقاید و افکار  و خواسته ها و الگوهای خود را بیان می کند. نماز استحکام بخشیدن به ارزش ها و جلوگیری از فروپاشی شخصیت افراد و اعضاء جامعه است.

اذان نماز شیپور توحید است که سپاه متفرق اسلام را در یک صف و زیر یک پرچم فرا می خواند و آنان را پشت سر امام عادل قرار می دهد. نماز حرکتی است برخواسته از آگاهی و شناخت. شناخت خداوند که به فرمان او و برای او و انس با او قیام می کنیمو لذا قرآن ما را از نماز درحال مستی و کسالت نهی کرده  تا انسان آنچه را در نماز می گوید با توجه و آگاهی باشد

نماز هم امر به معروف است و هم نهی از منکر. از سوی دیگر نماز شما را از فساد و فحشا باز می دارد...

نماز در میان عبادات مثل انسان کامل در میان انسان ها است. اولین کار رسول خدا پس از هجرت به مدینه ساختن مسجد بود. نماز پرچم اسلام است؛ همانگونه که پرچم نشانه است، نماز نیز نشانه و علامت مسلمانی است. چنانکه پرچم مورد احترام استو اهانت به آن اهانت به یک ملت و کشور است، اهانت و بی توجهی به نماز نیز بی توجهی به کل دین است.چنانکه برپا بودن پرچم نشانه حیات سیاسی و نظامی و قدرت است در برپا بودن نماز نیز این امور مطرح است.

 

نماز، از مهمترین سفارشهاى انبیا بوده و از بارزترین مصادیق عبادت است. حضرت لقمان به فرزندش مىگوید: پسرکم! نماز را بر پاى دار: «یَبُنَىَّ أَقِمِ الصَّلَوةَ»( لقمان، آیه ١٧ )

 نماز، داروى نسیان و وسیله ذکر خداوند است: «أَقِمِ الصَّلَوةَ لِذِآْرِى »( طه، آیه ١٤ )

 رسول خدا فرمود :نماز، پیمان خداوند است ( کنزالعمال، ج ٧، ص ٢٧٩)

نماز، نور چشم پیامبر عزیز است (بحارالانوار، ج ٧٧، ص ٧٧ )

 نماز، اهرم استعانت در غمها و مشكلات است. خداوند مى فرماید: از صبر و نماز در مشكلات کمك بگیرید و بر آنها پیروز شوید: «وَاسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلَو ةِ»( بقره، آیه ٤٥)

 نماز، داروى تكبّر است. على علیه السلام مىفرماید: خداوند، نماز را واجب کرد تا انسان را از آبر، دور آند: (نهج البلاغه، حكمت ٢٥٢ )

نماز، وسیله تشكر از خداوند بر نعمتهاى اوست: «فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ»( کوثر، آیه ٢ )

 نماز، سیماى مكتب است:  ( فروع کافی، ج ١، ص ٢٧٠ )

 نماز، به منزله پرچم و آرم و نشانه مكتب اسلام است (کنز العمال، ج ٧، ص ٢٧٩)

 نماز، پایه و ستون دین است: ( مستدرك، ج ١، ص ١٧٢ )

 نماز، به منزله سر نسبت به تن مىباشد. ( نهج الفصاحه، جمله ٣٠٧٥ )

 نماز، کلید بهشت است: ( نهج الفصاحه، جمله ١٥٨٨ )

 نماز، وسیله سنجش مردم است: «اَلصَّلاةُ میزانٌ»( فروع آافى، ج ١، ص ٢٦٧ )

 نماز، اساس دین است: ( وسائل الشیعه، ج ١، ص ٤ )

نماز، رابطه مخلوق با خالق است، انسان مادّى را معنوى می کند و انسان را علاوه بر آشنا کردن با خدا، با طبیعت نیز آشنا مىسازد، با آب، خاك، قبله، طلوع، غروب و وقت و... نماز، تنها عبادتى است آه حتى در حال غرق شدن و جنگ هم ساقط نم ىشود و برترین فریاد آزادگى انسان از سلطه قدرتمندان و اعلام بندگى در آستان خداوند است

نماز، زنده نگهداشتن سنّت ابراهیم ومحمّدوحسین ومهدى علیهم السلام است. نماز، وسیله نزدیك شدن انسان به خداست: ( فروع آافى، ج ١، ص ٢٦٥ )

نماز، آخرین سفارش انبیاء «وَ هى آخرُ وصایا الانبیاء» و آخرین سفارش امام صادق علیه السلام پیش از وفات است که همه خویشاوندان و فرزندان را دور خود جمع آرد و توصیه نمود که هر کس نماز را سبك شمارد، مشمول شفاعت ما در قیامت نخواهد شد.

_________________________________

منابع :

1.کتاب نماز ، تألیف محسن قرائتی   

2.کتاب پرتویی از اسرار نماز، تألیف محسن قرائتی

برچسب ها: سیمای نماز در قرآن، نماز، چهره نماز،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 توسط رائین یوسفی
تمامی حقوق مطالب برای نماز مشعل راه سعادت محفوظ می باشد