تبلیغات
نماز مشعل راه سعادت - نحوه تمرین نماز در خانه

نماز مشعل راه سعادت
 


نحوه تمرین نماز در خانه

در مورد نحوه عمل برای واداشتن کودک به نماز در خانه ، می توان به صورت زیر عمل کرد، آنچه ذیلاً ذکر می شود تنها به عنوان مثال و نمونه ای است و والدین به تناسب طرز فکر و تجارب خود می توانند به نوعی دیگر عمل کنندفرض کنید والدین در خانه ای می خواهند نماز بخوانند :

الف ) شرایط عمومی

خانه را باید آماده و برای نماز چنین باید زمینه سازی کرد:

دقایقی قبل از نماز والدین بایدآماده تطهیر شوند و وضو بگیرند.

با شنیدن اذان والدین آماده رو به قبله بشینند و جمله های اذان را زمزمه کنند، حتی از فرزندانشان هم بخواهن که آنها نیز زمزمه کنند.

دعوت از پسر و دختر، با محبت و خوش رویی، برای نماز؛ که : وقت نماز و سخن گفتن با خداست، بیایید آماده شوید تا نماز بخوانیم.

جانمازی زیبا، مهری قشنگ و تسبیحی زیبا برای او آماده نمایید.

از جاذبه های کلامی مناسب و عبارات موزون زیبا استفاده کنید.

تسریع در آمادگی برای نماز ، به گونه ای که کودک احساس مسئولیت والدین را در آن مورد دریابد و ببیند که آنها همه کارهای خود را به خاطر نماز رها کرده و آماده انجام این فریضه الهی شده اند.

ب) نحوه بیدار کردن کودک

هنگام صبح برای اجرای برنامه نماز در خانواده ، برطبق دستور صریح اسلام پدر مسئول است. او برای انجام این مسئولیت خود باید زودتر از بقیه از خواب بیدار شودو از جای برخیزد.

آنها که خسته اند یا خوابی سنگین دارند بهتر است  با صدای زنگ ساعت بیدارد شوند و این، برای افراد خانواده عادت شود.

پس از بیداری فرزندان خود را با صدای خوب، گرم و دلپذیر بیدار کنید، مثلاً به این صورت :

علی جانِ من، فاطمه جانِ من! برخیز وقت نماز است...وآنقدر صدا کنید تا آنها هوشیار شوند.

اگر بعد از مدتی دوباره حالت خواب آلودگی به آنها دست داد، مجدداً با همان صدا و نوازش آنها را بیدار کنید، وقتی هوشیار شدند و جواب دادند آنها را به خود رها کنید و خود بالای سر آنها با صدای بلند نماز را شروع کنید.

پس از نماز اگر باز هم آنها در خواب ماندند، به سراغشان بروید و با صدای دلپذیر ، با دست کشیدن بر سر و روی آنها و نوازش بدنی، گاهی هم تحت عنوان شوخی با بچه ها، به صورت بغل کردن و بلند کردن آنها، بیدارشان کنید، به دستشویی راهنماییشان نمایید و حتی صورتشان را بشویید تا کاملاً هوشیار و آماده نماز شوند.

در همه خال باید کوشید تا خاطره بیدار کردن برای نماز را در بچه ها دلپذیر ساخت، به گونه ای که از آن صحنه ها خاطره تلخی در دل نداشته باشند. به نظر ما اگر این کار تنها در مدت یک هفته به طور منظم تعقیب شود، به صورت عادتی مناسب در آنها باقی خواهد ماند، یا حداقل از آن احساس سنگینی نخواهند داشت.مهم این است که همه ی مهر و محبت خود را در بیدار کردن کودک و انجام فریضه شان صرف کنیم.

ج) در هنگام نماز

ممکن است پس از ذکر اقامه نماز، در هنگام انجام مراحل آن چیز جالبی توجه فرزندان را به خود جلب نماید و دنبالش روان شوند. باید ضمن خنده ای پس از نماز در فرصتی مناسب به او بگوییم که این کار تو نماز را باطل می کند و اگر آدم بزرگی هنگام نماز چنین کند، باید نمازش را از اول بخواند ؛ از سرزنش، تمسخر و تهدید در این موارد باید بپرهیزیم. گاهی ممکن است فرزند شما در حال سجده نماز صبح به خواب رود. برای بیدار کردن مجدد او هرگز از خود خشونتی نشان ندهید، ومهر و عنایت شما همچنان باید تداوم یابد.


برچسب ها: آموزش نماز در خانه، نماز در خانه، خواندن نماز درخلنه، محیط خانه ونماز،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 31 خرداد 1392 توسط رائین یوسفی
تمامی حقوق مطالب برای نماز مشعل راه سعادت محفوظ می باشد