تبلیغات
نماز مشعل راه سعادت - اصول واداشتن کودک به نماز

نماز مشعل راه سعادت
 

چگونگی ایجاد رغبت و خواستن در کودکان

در واداشتن کودک به نماز این اصل مهمی است که شرایط را به گونه ای فراهم آوریم که کودک آن را بخواهد و به آن راغب باشد و به طور جدی دوست بدارد به همراه والدین برنامه نماز را انجام دهد. برای رسیدن به این مقصد از همان کودکی می توان شرایط را بدین گونه فراهم کرد:

الف) جاذبه های ظاهری :

نفس ظاهر و آرایش ظاهری ، در باطن و خواست آدمی موثر است. بر این اساس:

v    برای کودک جانماز زیبایی تهیه کنید

v    مهر و تسبیحی زیبا و پر زرق و برق برای او فراهم سازید

v    در صورت امکان حتی تهیه لباس زیبا و مناسبی برای پسران و لباس و چادر نماز قشنگ برای دختران، در برنامه کارتان باشد

v    تزیین سخن و کلام را فراموش نکنید. عبارات نماز با جلوه های زیبا ، با صدایی خوش و ترنم های دلپذیر و با لحن و قرائتی جذاب باشد که دل کودک را تسخیر کند.

 

ب) جاذبه های معرفتی :

v    استفاده از ادبیات و قالب شعرها و سروده هایی زیبا برای نماز، که گاهی شما خود با کودک آن را بخوانید. بچه ها به صورت دسته جمعی در خانه ، مدرسه و محل بازی می توانند آن سرودها را اجرا کنند.

v    ذکر نعمت ها و محبت های خداوند و بیان مهر و دوست داری او نسبت به کودکان، لطف و محبتی که او به انسان ها روا داشته و ... تا اندازه ای که دل کودک به عشق خداوند گرم شود.

 

ج) جاذبه های عاطفی :

v    استفاده از فطرت و بیداری فطری: کودک دوست دارد از حدود 6 سالگی با خدا حرف بزند و با او رابطه داشته باشد و شما با ترجمه چند جمله نماز، در این مسیر می توانید خواسته های او را تأمیین کنید.

v    خوشرویی و داشتن برخوردی خوش هنگام فراخواندن به نماز . این دعوت را با نوازش و زبان خوش همراه کنید تا کودک همواره خاطره ی خوشی از نماز داشته باشد

v    جانداری عبادت، یا داشتن حال در هنگام نماز و قیافه بندگی و عبادت به خود گرفتن که باعث جلب نظر و جذب است. این توصیه اسلامی است که : هرگز در حالت کسالت به نماز مشغول نشوید.

v    آمادگی والدین برای نماز که خود در کودک موثر است. بدین معنی که دقایقی قبل از اذان، والدین و مربیان کار خود را جمع و جور کنند و نشان دهند که می خواهن آماده نماز شوند.

v    استفاده از میل و حال کودکاه او :به این گونه که پس از نماز گاهی او را به لذتی، نوازشی، بوسیدنی، یا شیرینی و شکلاتی مهمان کنید و حتی اگر این کار در مساجد صورت گیرد نیکوتر است.

v    در سنین بعدی از شرایط انذار الهی نیز می توان استفاده کرد که البته باید اقدامی محتاطانه باشد، آن هم در سنین حدود ده سالگی و به شرط انجام وظیفه از سوی شما و سرکشی از سوی او.

در پایان این بخش فراموش نکنیم که نماز از یک نگاه نمایش است، نمایش اطاعت و فرمانبرداری و باید آن را جالب جلوه داد.طوری که کودک محیط خانه را چون زندان نشناسدو پدر یا معلم را چون مأمور تنبیه، شکنجه به حساب نیاورد.این گونه می شود که نماز این مشعل روشن کننده راه سعادت و کمال را به خوبی به کودکانمان آموزش دهیم.


منبع: اقامه نماز در دوران کودکی  و نوجوانی، دکتر علی قائمی، ص37و38

برچسب ها: ایجاد رغبت در کودک، چگونه تشویق کردن کودکان به نماز، ترغیب کودک به نماز، جاذبه های نماز، چگونه واداشتن کودک به نماز،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 تیر 1392 توسط رائین یوسفی
تمامی حقوق مطالب برای نماز مشعل راه سعادت محفوظ می باشد