تبلیغات
نماز مشعل راه سعادت - قواعدو مراقبت های والدین درنمازکودک
دعای فرج

قواعدو مراقبت های والدین درنمازکودک

قواعد و مراقبت های والدین در نمازکودک

در تربیت دینی کودکان ، و سوق دادن آنان به سمت فریضه نماز قواعد و مراقبت هایی لازمند که به اختصار آن را بیان می کنیم :

1.قواعد : در این جنبه به تکامل باید عنایت شود. اهم این قواعد عبارتند از :

الف) قاعده محبت : به این معنی که کودک از راه محبت و دوستی بهتر پیش می رود تا از راه خصومت و دشمنی؛ پس محبت خود را در این راه دریغ نداریم.

ب) قاعده لذت : عبارت است از جالب و جذاب داشتن نماز است، به گونه ای که کودک از آن احساس لذت کند

ج) قاعده تحسین و تشویق : که در آن می کوشیم با ستایش از عمل کودک، کار را در نظر او زیبا جلوه دهیم.

د) قاعده اندازه : که در آن گاهی کودک را به نماز امر می کنیم و یا او را به عقوبت الهی و از دست دادن محبت افراد مورد علاقه اش هشدار می دهیم.

ه) قاعده مسامحت : بدین معنی که همیشه مته بر خشخاش نمی گذاریم و گاهی غفلت ها و سهل انگاری های کودک را نادیده می گیریم و می کوشیم، برخورد ما با او براساس فضل باشد.

و) قاعده سهل گیری : بدین معنی که سعی می کنیم عمل نماز خواندن کودک سخت  و دشوار نیاید؛ زیرا خدای متعال فرموده :

﴿ ...  یُرِیدُ اللَّهُ بِكُمْ الْیُسْرَ وَلَا یُرِیدُ بِكُمْ الْعُسْرَ ...     (بقره / 158)

« ... خدا براى شما آسانى مىخواهد و براى شما دشوارى نمىخواهد ... »

ز) قاعده تدریج : غرض این است که ما کودک را یک باره و ناگهان نمی توانیم عابد و نماز خوان کنیم. این کار باید تدرجاً صورت گیرد. ابتدا نماز بی وضو، بعد دست و صورت شستن، سپس وضوی کامل، بعد هم نماز با وضو، و در عین حال،گاهی هم نماز بی وضو.

ح) قاعده زمینه سازی: برای قبول روانی نماز یا دیگر عبادات، به گونه ای که نفس کودک به آن مایل گردد و شخصاً از عبادت استقبال نماید.

ط) قاعده القا : که در آن سعی داریم محبت خداوند را به کودک القا کنیم و بذر مهرش را در دل او بپاشیم؛ به او گوشزد کنیم که خداوند مهربان است، و تو را دوست دارد و ...

ی) قاعده تحریک : که در آن با حالت دادن عبادت خود و یافتن شور و حال، سعی کنیم در کودک شوق و تحریک پدید آوریم، تا انگیزه ای در او به وجود آید که بخواهد نماز بخواند و همان حال را پیدا کند

ک) قاعده انس: که در آن می کوشیم کودک را با خدا مأنوس کنیم، نه آن که او را از خدا بترسانیم. بگوییم : حرف خودت رابه خدا بگو، از او مدد بخواه؛ او همیشه حاضر و ناظر است، حرف تو را می شنود و کنار توست.

2.مراقبت ها : در زمینه مراقبت ها هم نکاتی مورد نظرند که اهم آنها عبارتند از :

الف) مراقبت در آغاز تمرین نماز؛ که بهتر است از همان سنین خردسالی باشد. زیرا بعدها کودک سرگرمی هایی پیدا می کند و اجرای نماز ممکن است برای او، دشوارآفرین باشد.

ب)مداومت در عمل تمرین و تکرار؛ تا اینکه زمان . اجرای برنامه نماز برای او عادت شود.( عادت برای قبول انجام نماز است، نه کیفیت اجرا که باید هوشیارانه باشد)

ج) اصل اعتدال و درنظر داشتن ظرفیت روانی کودک؛ که کثرت و شدت نماز برای او زدگی پدید نیاورد، یا اصرار نکنیم که نماز های مستحبی بخواند، یا ذکر رکوع و سجود را طولانی کند.

د) ثبات در روش؛ و در آن، اصل را بر این قرار دهید که همیشه نماز را در اول وقت بخوانید، نماز را بر همه کارها مقدم بدارید، برنامه نماز را همه وقت جذاب و مطبوع سازید و ...

ه) مراقبت در جنبه الگویی خود از همه جهات؛ حتی در حساسیت نشان دادن به وقت نماز و صدای اذان که فراخوان همگانی خداوند است و مراقبت در تقوا و پاکی از گناه و ...

و) مراقبت در برقراری نماز به عنوان یک فریضه؛ که البته بعدها باید با فهم و بصیرت و خواست درونی همراه شود.برچسب ها: نماز و کودک، نماز کودکان،
[ چهارشنبه 12 تیر 1392 ] [ 12:03 ق.ظ ] [ مهدی شیرالی ]