تبلیغات
نماز مشعل راه سعادت - چگونه تشویق کردن کودکان به نماز

نماز مشعل راه سعادت
 


چگونه تشویق کردن کودکان به نماز

همان گونه که قرآن انسانها را به انجام اعمال پسندیده ترغیب میکند و از ارتکاب اعمال زشت به شدت بر حذر میدارد، سخنان پدر، مادر و مربی نیز باید این گونه باشد، جای جای قرآن کریم وعده به بهشت است که نمونهای بارز برای تشویق به عبادت است،پدر و مادر نیز با روشهای مختلف و وعده برآورده ساختن نیازهای فرزند به اسباب بازی و رفتن به سینما، پارک شادی و ... او را به نماز تشویق کنند، البته این تشویق نباید به گونهای باشد که فرزند برآورده شدن نیازها را نتیجه نماز بداند که این آسیب جدی در امر تشویق است.ما به طور نمونه موارد زیر را پیشنهاد می کنیم:

عمل کودک خود را در زمینه نماز خواند مهم بشمارید ، آنچنان که عظمت کارش را دریابد

در فرصت های مناسبی او را به عنوان کودکی نماز خوان معرفی کنید و وی را به آن خاطر مهم بشمارید

کارهای او را به اسم نماز ستایش کنید مثلاً بگویید:

_ چون کودک نماز خوانی هستی خدا به تو کمک خواهد کرد، چون نماز خوان هستی خدا تو را دوست دارد و ...

_ آفرین بر تو پسرم.که با نماز خواندنت داری بهشتی می شوی و خدا را از خودت راضی می کنی.

_ مرحبا بر پسرم که می خواهد در بهشت باشد، کنار پیامبر(ص) باشد.کنار علی(ع) باشد و ...

_ آفرین بر دخترم که با نماز خواندن خود می خواهد مثل فاطمه زهرا(س) باشد، دوست و همراه زینب باشد.

_ از وقتی نماز خوان شده ای تو را بیشتر دوست داریم، عمه و عمو یا خاله ات هم تو را بیشتر دوست دارند.

_ چون وضو می گیری و نماز می خوانی ، صورتت همیشه نورانی است. آدم نماز خوان در بهشت هم صورت درخشنده ای دارد و نزد خدا عزیز است.

کودکانمان را در این مسیر همواره تشویق کنیم. این تشویق ­ها باید به گونه ­ای باشند که اشتیاق درونی کودک را روز به روز به نماز بیشتر کند تا با خواندن نماز احساس غرور و عزّت نفس کند. تشویق کودکانمان به نماز باید در جهت شکوفا کردن انگیزه­ های درونی آن­ ها باشد. بدین معنا که آن ها را به خاطر نمازشان تکریم کرده و ارزش کارشان را به آن ها گوشزد کنیم و به آن ­ها بگوییم: «نماز، تشکّر از خدا بوده و نشانه ­ی بندگی ما محسوب می­شود.»

همچنین کودکانمان را به خاطر انجام این فریضه ­ی الهی ببوسیم و برخی اوقات از کار خوبشان نزد دیگران تعریف کنیم. در این تشویق­ ها باید در انتخاب کمّ و کیف آن، ظرفیّت کودکمان را در نظر بگیریم تا با تشویق ­های بیش از اندازه آستانه­ ی رضایت ­مندی او را بالا نبریم. همچنین مراقب باشیم که این نوع تشویق ­ها ـ مخصوصا هدیه دادن و زیاد کردن پول تو جیبی ـ با فواصل زمانی زیاد و به صورت غیر منظم صورت گیرد، تا موجب شرطی شدن او نشود. از تشویق ­هایی که تاکنون از آن نام برده شد در اصطلاح به «تشویق­ های بیرونی» یاد می ­شوند. این تشویق­ ها باید به گونه ­ای باشند که کودک را به سوی تشویق ­های درونی و احساس لذّت درونی سوق دهند


شرکت در نماز جماعت یکی از بهترین راه ­ها برای تشویق کودکان به نماز است. مراقب باشیم که در مسجد احترام و شخصیّت کودکان را حفظ کرده و کاری نکنیم که خاطره­ ی بدی از نماز در ذهنشان بماند. روزی از امام باقر (علیه ­السلام) در مورد بچّه­ هایی سؤال شد که در صفوف نماز جماعت قرار می­ گیرند. حضرت فرمودند: «آن­ ها را به صف ­های عقب ­تر نرانید؛ بلکه بزرگتری میان آن­ها فاصله بیندازد

برچسب ها: كودكان را چگونه نمازخوان كنیم، روش های تشویق کودکان به نماز،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 20 تیر 1392 توسط رائین یوسفی
تمامی حقوق مطالب برای نماز مشعل راه سعادت محفوظ می باشد